Laboratorium Centralne

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Laboratorium centralne

 

W skład laboratorium centralnego wchodzą trzy duże działy diagnostyczne:

- PRACOWNIA MIKROBIOLOGII ( tel.wew.135)
- PRACOWNIA SEROLOGII TRANSFUZJOLOGICZNEJ (tel.wew.162)
- PRACOWNIE DIAGNOSTYKI LABORATORYJNEJ ( tel.wew. 181):
- Pracownia Hematologii i Koagulologii,
- Pracownia Biochemii,
- Pracownia Immunologii,
- Pracownia Analityki Ogólnej.

 1. PUNKTY POBRAŃ
  1) Pracownie Diagnostyki Laboratoryjnej, Serologii Transfuzjologicznej i Mikrobiologii posiadają punkt pobrań czynny od poniedziałku do piątku w godzinach: 7.10 -10.00, I piętro w budynku przychodni. Wyniki można odbierać po godz. 10.00 w Punkcie Informacyjnym mieszczącym się na parterze w holu szpitala.
 2. PEWNA JAKOŚĆ
  Laboratorium jest wpisane do Ewidencji Laboratoriów prowadzonej przez Krajową Radę Diagnostów Laboratoryjnych pod numerem 0997. Spełniane są wymogi Ustawy o Diagnostyce Laboratoryjnej, która szczegółowo reguluje uprawnienia do wykonywania czynności w tym zakresie ( Dz.U. nr 100 poz.1083 z dnia 27 lipca 2001 r.). Naszym atutem jest wysoka jakość, pozostająca pod stałą kontrolą wewnętrzną i zewnętrzną.

Uczestniczymy w wielu kontrolach, w tym również międzynarodowych, otrzymując stosowne certyfikaty:

 1. Powszechne Sprawdziany Jakości w Diagnostyce Laboratoryjnej prowadzone przez COBJ w Łodzi,
 2. POLMICRO - prowadzona przez COBJ w Diagnostyce Mikrobiologicznej,
 3. External Quality Assessment Programmes - Labquality w Helsinkach,
 4. Pracownia Serologii Transfuzjologicznej pozostaje pod stałym nadzorem merytorycznym Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu oraz uczestniczy w:

- krajowym Programie Zewnętrznej Oceny Jakości dl Laboratoriów Immunologii Transfuzjologicznej prowadzonej przez Instytut Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie i Międzynarodowym Programie Kontroli jakości Diahem.

Istotnym elementem, zapewniającym wysoką jakość jest doświadczony, wykwalifikowany personel oraz zgodne ze standardami jakości wyposażenie i metody badawcze. W tym celu odnawiamy naszą bazę aparaturową. Zgodnie z GLP (Dobrą  Praktyką Laboratoryjną) zapewniamy krótki czas od pobrania materiału do jego opracowania, co jest niezwykle ważne dla uzyskania bezbłędnych wyników analiz takich jak np.: elektrolity, INR, czas k-k, badanie ogólne moczu.

 1. NASI KONTRAHENCI
  Wykonujemy badania:
  1) dla pacjentów Łużyckiego Centrum Medycznego,
  2) na zlecenia lekarzy NZOZ-ów zgodnie z umowami,
  3) okresowe dla zakładów pracy,
  4) odpłatnie na skierowania z prywatnych gabinetów lekarskich,
  5) odpłatnie za badania wykonane na życzenie pacjenta,
  Zapraszamy do współpracy. Możliwe rabaty oraz negocjacje cen.
 2. AKTUALNOŚCI
  Zgodnie z oczekiwaniami zleceniodawców wprowadzamy do oferty kolejne badania, np. hemoglobinę tlenkowęglową do diagnostyki zatrucia czadem, prokalcytoninę – marker poważnych zakażeń bakteryjnych . Polecamy także wczesny i pewny test wykrywania ciąży – oznaczenie HCG w surowicy przy pomocy nowoczesnego analizatora immunologicznego. Dzięki podpisanym umową podwykonawczym możliwe jest wykonanie wielu badań specjalistycznych. Pracowania Mikrobioogi poleca m.in. test na obecnośc pozyskaniu analizatora immunologicznego możliwe jest ilościowe oznaczanie
  Pracownia Mikrobiologii poleca m.in. testy na obecność Rota-adenowirusów w biegunkach pochodzenia wirusowego oraz test na obecność wirusa oddechowego RSV, który jest powodem powikłań oddechowych u niemowlat i dzieci starszych.
  Karta grupy krwi to dokument, który można nabyć w naszej Pracowni Serologii. Karta idealnie wypełnia lukę powstałą z powodu braku informacji na temat grupy krwi w nowych dowodach osobistych. Raz zakupiona-pozostaje z nami na całe życie. W dużym stopniu ułatwia niektóre procedury medyczne i zaoszczędza czas tak ważny, gdy jest nagłe zagrożenie życia i konieczność podania krwi. Jej posiadaczami mogą zostać nie tylko osoby dorosłe, ale również dzieci powyżej 2 roku życia. Identyfikacyjne karty grupy krwi są trwałe, drukowane za pomocą specjalistycznej drukarki.